Wielki Kopieniec
Tatry Wysokie

Wielki Kopieniec: zimowy szlak z Toporowej Cyrhli, Jaszczurówka

Szlak na Wielki Kopieniec rozpoczyna się w Toporowej Cyrhli, a kończy w Jaszczurówce. Trasę można również pokonać w odwrotnym kierunku. Podejście na Wielki Kopieniec nie jest trudne, a szlak w warunkach zimowych jest całkowicie bezpieczny. Co więcej, panorama jaka rozciąga się ze szczytu Wielkiego Kopieńca bezprecedensowo zasługuje na miano jednej z najpiękniejszych w Tatrach.

Region:                Tatry Wysokie
Czas:                      2:40 h
Dystans:               6,9 km
Suma podejść:   352 m
Suma zejść:         451 m

Początek szlaku:
Zakopane Cyrhla

Koniec szlaku:
Zakopane Jaszczurówka

Wielki Kopieniec:

- Skąd wyruszyć na Wielki Kopieniec? -

Początkiem trasy na Wielki Kopieniec jest miejsce oznaczone na mapie jako Toporowa Cyrhla, znajdujące się we wschodniej części Tatr. Toporowa Cyrhla to najwyżej leżąca dzielnica Zakopanego, mieszcząca się na poziomie 1000 m.n.p.m.. Ma to istotne znaczenie, gdyż początek trasy jest znacznie wyżej niż miejsce, w którym następuje jej koniec. W ten sposób ścieżka jest mniej wymagająca na podejściach, a czasem nawet ulega znacznemu wypłaszczeniu. 

Do Toporowej Cyrhli dojeżdżają autobusy miejskich linii, a także prywatni przewoźnicy. Przystankiem autobusowym, położonym najbliżej miejsca wejścia na szlak jest przystanek Zakopane Cyrhla. Aktualny rozkład jazdy znaleźć można na stronie Podhale Transit/Zakopane Cyrhla . Proponuję skorzystać z dojazdu autobusem, gdyż w opisywanym wariancie koniec trasy ma miejsce tuż obok przystanku autobusowego w Jaszczurówce. Wobec tego taki wariant dojazdu jest tu jak najbardziej uzasadniony. Lokalizację opisywanych przystanków na tle szlaku zielonego   prowadzącego na Wielki Kopieniec zamieściłam poniżej.

Wielki Kopieniec: Lokalizacja przystanków oraz miejsce wejścia na szlak
Lokalizacja przystanków oraz miejsce wejścia na szlak

Wielki Kopieniec:

- Szlak z Toporowej Cyrhli -

Początek szlaku na Wielki Kopieniec znajduje się około 300 metrów od przystanku Cyrhla. Przy wejściu na szlak znajdują się pojedyncze niskie zabudowania mieszkalne. Przez całą trasę przebiega szlak zielony , aczkolwiek przez pierwsze pół godziny łączy się on ze szlakiem czerwonym . Miejsce odejścia szlaku zielonego w prawo oznaczone jest na mapach jako Hala Kopieniec i tu również znajduje się kasa Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do tego momentu trasa nie powinna przysporzyć problemów – przebiega łagodnie wśród nisko porośniętej roślinności. 

Wielki Kopieniec: Przy początku szlaku zielonego z Cyrhla
Przy początku szlaku zielonego z Cyrhla

Przekraczając mostek z Hali Kopieniec należy kierować się dalej szlakiem zielonym w stronę wejścia na Polanę Kopieniec. Na tym odcinku można zauważyć lekkie wzniesienie terenu, aczkolwiek podejście nie jest długie. Po przejściu odcinka leśnego otwiera się panorama na polanę. W tym jednak miejscu proponuje najpierw udać się szlakiem zielonym   prowadzącym na szczyt, a dopiero w drodze powrotnej ze szczytu zejść do wspomnianej doliny. 

Wielki Kopieniec: Szlak zielony na Wielki Kopieniec
Szlak zielony na Wielki Kopieniec
Wielki Kopieniec: Szlak zielony na Wielki Kopieniec
Szlak zielony na Wielki Kopieniec
Wielki Kopieniec: Polana Kopieniec
Polana Kopieniec

Wielki Kopieniec:

- Jak wejść na Wielki Kopieniec? -

Wejście na Wielki Kopieniec (1328 m.n.p.m.) nie powinno zająć więcej niż 15 minut. Z kolei zejście z jego wierzchołka odbywa się tą samą trasą co wejście. Istnieje jeszcze alternatywny szlak zielony prowadzący z Wielkiego Kopieńca, jednak nie polecam go w warunkach zimowych. W przeciwieństwie do przedstawionego wyżej wariantu zejścia jest on zdecydowanie bardziej stromy. Poza tym, schodząc tym szlakiem ominie się Polanę Kopieniec, która zdecydowanie jest warta zobaczenia z bliska. Jeśli chodzi o samą trasę, to szlak prowadzący na szczyt Wielkiego Kopieńca pozwala początkowo podziwiać z góry polanę, aby po kilku minutach wejść w las. Dopiero przed samym szczytem odsłania widok na całe pasmo Tatr. 

Ze szczytu należy zejść po swoich śladach wprost na Polanę Kopieniec, na której znajdują się liczne szałasy pasterskie. Do dnia dzisiejszego na polanie prowadzony jest wypas owiec.

Wielki Kopieniec: Końcowe podejście na szczyt
Końcowe podejście na szczyt
Wielki Kopieniec: Panorama Wielki Kopieniec
Panorama Wielki Kopieniec

Wielki Kopieniec:

- Dolina Olczyska -

Po zejściu z Wielkiego Kopieńca oraz przejściu wzdłuż Polany Olczyskiej należy dalej kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym aż do granicy wspomnianej polany. Następnie kierując się szlakiem zielonym od Polany Olczyskiej w zaledwie 35 minut dochodzi się do wylotu Doliny Olczyskiej, będącej niewielką doliną reglową Tatr. Wzdłuż Doliny Olczyskiej płynie Olczyski Potok, a sama trasa przebiega przede wszystkim po terenie leśnym. Z kolei przy końcu Doliny Olczyskiej znajduje droga Oswalda Balzera, przebiegająca przez wschodnią część Zakopanego o nazwie Jaszczurówka.

Wielki Kopieniec: Mostek przy Olczyskiej Polanie
Mostek przy Olczyskiej Polanie
Wielki Kopieniec: Szlak zielony w Dolinie Olczyskiej
Szlak zielony w Dolinie Olczyskiej
Wielki Kopieniec: Olczyski Potok
Olczyski Potok
Wielki Kopieniec: Dolina Olczyska
Dolina Olczyska

Wielki Kopieniec:

- Powrót do Jaszczurówki -

U wylotu Doliny Olczyskiej znajduje się przystanek autobusowy o nazwie Zakopane Jaszczurówka. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronie Podhale Transit/Zakopane-Jaszczurówka . Ze względu na to, że wskazany przystanek położony jest przy drodze Oswalda Balzera, która łączy Zakopanego z Palenicą Białczańską, ilość przejazdów autobusowych jest naprawdę spora. Na koniec podkreślę jeszcze, że opisywaną trasę można pokonać w odwrotnym kierunku, aczkolwiek wówczas trzeba się liczyć z tym, że szlak częściej wymagać będzie podejścia.

Wielki Kopieniec: U wylotu Doliny Olczyskiej
U wylotu Doliny Olczyskiej
Wielki Kopieniec: Przy wyjściu na Jaszczurówkę
Przy wyjściu na Jaszczurówkę

Podsumowując, szlak zielony na Wielki Kopieniec, w przeciwieństwie do większości wyznaczonych tras w Tatrach, jest szlakiem krótkodystansowym i mało wymagającym technicznie. Ponadto istniejące podejścia na szlaku nie wymagają ponadprzeciętnej kondycji fizycznej. Wobec tego warto rozważyć jego przejście podczas planowania zimowych wędrówek po Tatrach.

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

  Szukasz tras w Tatrach Wysokich na okres letni? Zajrzyj:

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *